KUD Ban Josip Jelačić

Kulturno - umjetničko društvo “Ban Josip Jelačić” djeluje od 1921. godine i jedno je od najstarijih u sjevero-zapadnoj Hrvatskoj.  Tada je osnovan muški pjevački zbor “Pjevački klub” koji 1922. godine nastavlja rad pod pokroviteljstvom grofice Anke Jelačić i mijenja ime u Hrvatsko pjevačko društvo “Jelačić”.

Društvo pod raznim imenima (Pjevački klub, Hrvatsko pjevačko društvo Jelačić,KUD Ilija Gregorić, Zbor Jelačić a od 1995. naposljetku pod imenom KULTURNO -UMJETNIČKO DRUŠTVO „BAN JOSIP JELAČIĆ“, ZAPREŠIĆ) od 1921. godine do danas uz manje prekide djeluje velikim brojem javnih nastupa u Zaprešiću, cijeloj Domovini i izvan njezinih granica. Uspješno surađuje s mnogim drugim pjevačkim zborovima, KUD-ovima i raznim udrugama, podupirući zajedno s ostalim sekcijama prosperitet KUD-a.

Kulturno - umjetničko društvo "Ban Josip Jelačić" već preko 90 godina svojim djelovanjem doprinosi razvoju kulture u gradu Zaprešiću. Tradiciju zbornog pjevanja te folklornu tradicijsku kulturu već desetljećima promičemo nastojeći biti rasadnik kulture u našemu gradu ali i šire.

Kroz sve sekcije KUD-a  do sada je prošlo više od 300 odraslih članova i isto toliko djece koja su na taj način upoznala svoju tradicijsku kulturnu baštinu. KUD “Ban Josip Jelačić” danas ima oko 90 članova, koji djeluju kroz pet sekcija: mješoviti pjevački zbor, tamburaška sekcija, folklorni ansambl odraslih, dječji folklorni ansambl i Etno radionica.